Jak vybrat řemeslníka?

27.07.2017 16:51

Jak vybrat řemeslníka?

Nejdůležitější věci, na které si dát pozor.

Vybrat dobrého řemeslníka je zásadní proto, aby rekonstrukce či zadaná práce proběhla hladce a bez problémů.

Rekonstrukce bytu či domu je sama o sobě stresující záležitostí. Souvisí s ní spousta starostí a velká finanční investice, podle které očekáváme i výsledek. Jenže právě ten nezáleží jen na nás, ale hlavně na řemeslnících, kteří plní zadanou práci. A pokud ji neodvedou dobře, následná oprava je ve finále ještě nákladnější než původní zakázka.

Podle čeho si vybírat řemeslníka?

Hlavním kritériem by měla být kvalita. Ideální je samozřejmě doporučení konkrétního řemeslníka od někoho z rodiny nebo přátel. Pokud takovou možnost nemáme, je dobré využít zkušenosti jiných zákazníků a vybírat na základě ověřených referencí.

Na co se při výběru zaměřit? Na co si dát pozor?

Pozor bychom si pak měli dát především na firmy, o kterých nic nevíme, nabízejí extrémně nízkou cenu oproti konkurenci, vyžadují neadekvátně vysoké zálohy nebo nabízejí služby bez smlouvy a bez dokladu. Ale znamením toho, že s řemeslníkem není něco v pořádku, jsou i běžné situace – například nedodržení termínu schůzky, nebo neposlání nabídky ve smluveném termínu bez omluvy.

 

V čem lidé při výběru či zadávání poptávky nejvíce chybují?

V požadavku: „hned, levně a ve špičkové kvalitě“. Jedno vyvrací druhé a je důležité si to uvědomit. Vybrat si řemeslníka podle nejnižší ceny bez ohledu na kvalitu není správná volba. I kdyby byl řemeslník nejlevnější, když udělá práci špatně, radost z ní mít nebudete. Je dobré hledat rovnováhu mezi kvalitou a cenou a počítat s tím, že kvalitní práce potřebuje svůj čas.

 

S jak velkým předstihem je třeba řemeslníka poptávat?

Tady hodně záleží na typu požadované práce a sezónnosti. Pokud se chystáte na kompletní rekonstrukci bytu, je potřeba začít hledat firmu minimálně tři měsíce před plánovaným termínem. Ty nejlepší firmy totiž často nejsou k dispozici hned, ale naše zkušenost říká, že se vyplatí na ně počkat.

Co dělat, když s prací či komunikací řemeslníka není zákazník, ať už během, nebo po rekonstrukci, spokojen?

V případě nespokojenosti je potřeba se ihned ozvat. Spousta věcí se dá vyřešit na místě ještě v průběhu realizace. I zde je velmi důležité mít smlouvu o dílo, kde budou jasně definované důležité body požadovaných prací včetně materiálů, termínů a dalších detailů. Na základě smlouvy o dílo se také po dokončení prací uplatňují reklamace.

Jaké má zákazník možnosti reklamace?

Zákazník by měl mít ve smlouvě o dílo vždy uvedenou délku záruky a v případě nedostatků je potřeba co nejrychleji kontaktovat řemeslníka, který práci provedl. Dobrá firma si problém přijede obhlédnout a navrhne postup řešení.

Autor: Adéla Skřivánková

Vyhledávání

Kontakt

Zdeněk Valenta Jeníkov 28
Jeníkov u Duchcova
+420 607 189 414